Стародавні римські лазні терми - особливості використання, вплив на організм

Сентябрь 4, 2023
Сантехника, установка, ремонт

Найперші приміщення в історії, які використовувалися для гігієнічних процедур та відпочинку, з'явилися ще у Стародавньому Римі.

Римські лазні будували поблизу природних термальних джерел. В термальних джерелах температура води не перевищувала 37 градусів, але ж іншої гарячої води тоді не існувало. Завдяки розміщенню римскі лазні отримали тих часів отримали назву "терми". Ці будівлі вражали своєю масштабністю, різноманіттям архітектурних форм, оригінальністю проведення лазневих процедур. Сьогодні обладнати сауну, лазню будь-якого типу у себе на ділянці допоможе інтернет-магазин saunashop.com.ua – все для лазні та сауни на одному сайті.

Функціональність римських лазень

Що таке класичні староримські терми? Це велика кількість функціональних приміщень, кожне з яких відрізняється своїм температурним режимом та мають різну вологість.

Процес відвідування староримської лазні відбувався наступним чином: заходячи до передбанника (який мав назву аподитерій і був значно масштабніший за звичний нам передбанник сауні чи лазні) , відвідувачі готувалися до головних процедур. Залишивши одяг, переходили до наступного приміщення (під назвою тепідарій), яке прогрівалося до температури близько 40 градусів при вологості близько 35–40 %. Це приміщення служило для попереднього прогріву тіла. Після цього вже йшли до основних залів, яких в термах було два.

Перший зал – вологий (кальдарій), з температурою повітря до 55 градусів та вологістю близькою до 100 %. Це нагадує класичну лазню, що поєднує як раз відносно невисоку температоуру та високу вологість повітря. Другий зал – сухий (лаконій), він мав температуру близько 80 градусів та відносною вологістю в межах 20 %, що по нинішнім міркам є щось середнє між лазнею та сауною. Відвідувачі могли вибрати, якщо говорити сьогоднішніми мірками, між лазнею та сауною.

Відпочинок продовжувався у спеціальних кімнатах (лаваріях), де відвідувачам робили масаж та інші оздоровчі процедури. В наступному залі (фригідарії) розташовувалися басейни з водою різної температури.

Особливості використання римських лазень

Лазні у Стародавньому Римі, як ми вже писали, зводилися біля термальних вод, якими наповнювалися басейни. Це дозволяло уникнути необхідності штутчного розігріву води та проводити своєчасну її заміну у басейнах.

Терми в Римі були центром суспільного життя, а процедури були доступні практично кожному в Римі, окрім в'язнів та рабів.

Рассказать о статье